2017. augusztus 30., szerda

Két világháború emlékei

                                                     


Billnitzer Ernő rendhagyó megemlékezése, melyet Bonhardt Attila, a Hadtörténelmi Levéltár igazgatójának előszava és kommentárjai kísérik,


A második világháború alatt Billnitzer Ernőnek oroszlánrésze volt a Zrínyi rohamlövegekkel felszerelt magyar rohamtüzérség megteremtésében, majd harcba is vezette rohamtüzéreit. Tőlük kapta a „Bill apó" becenevet. Fontos parancsnoki posztokat töltött be 1944. október-novemberben a Budapestért folytatott harcokban. A körülzárt Budapesten maradt, és részt vett az 1945. február 11-i kitörésben, amelynek sok fontos részletét csak az ő elbeszéléséből ismerjük. A rohamtüzérség elit csapatnem volt, fegyvere, a Zrínyi rohamtarack a korabeli magyar hadiipar egyik csúcsterméke.
Billnitzer Ernőnek veszélyekkel és nehéz döntésekkel teli sors jutott osztályrészül: katonaként aktívan részt vett a 20. század első felének Magyarország szempontjából sorsfordító történéseiben. Élete kerek egészként áll előttünk. Életútját végigkísérve egy higgadt és józan, önálló gondolkodású ember szemével, sokszor meglepően új nézőpontból látjuk ezeket a jelentős eseményeket. A visszaemlékezés egyedülálló bepillantást enged az első világháború hadi eseményeibe és harcászatába, a Tanácsköztársaság honvédő háborújába, de ugyanúgy izgalmasak a trianoni békeszerződés rendelkezéseinek kijátszásáról szóló részek is.
Ez a könyv valójában két mű: Billnitzer Ernő visszaemlékezéseit Bonhardt Attila, a Hadtörténelmi Levéltár igazgatójának előszava és kommentárjai kísérik, amelyek folyamatosan az osztrák-magyar, majd a magyar hadsereg és az éppen zajló történelmi események kontextusába helyezik a visszaemlékezésben mondottakat. Különösen érdekesek az egyes tisztek pályafutását bemutató jegyzetek. A könyv képanyaga nagyon sok új, eddig sehol nem közölt fotót tartalmaz, főként a Zrínyi rohamtarackról. Modellezőknek különösen ajánljuk.
A Hadiakadémia sorozat:
A Hadiakadémia Facebook-oldala sok érdekes kiegészítő tartalommal:
Akadémiai Kiadó

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése